İzmir’de yapılabilecek en güzel hafta sonu etkinlikleri arasında yer alan Şirince gezisi, son zamanlarda oldukça popüler hale gelmiş olup basın bültenleri içerisindeki yerini almıştır. Türkiye’nin 81 ilinden ve ulusal ölçekteki birçok yabancı turistin sürekli akın ettiği bir yer olmasından dolayı oldukça merak edilmekte. Aslında bir Rum kasabası olduğunu, geçmişinin 1800’lü yıllardan itibaren kayıt altına alındığını söyleyebiliriz. 1923 yılında Yunanistan ile Türkiye arasında imzalanan nüfus mübadelesi ile köy neredeyse boşaltılmış, boşalan kişilerin yerlerine tütün işçileri yerleştirilmiştir. Şu an aktif olarak 450, 500 kişilik bir nüfus oranına sahiptir. Şirince köyünün bu kadar popüler olmasındaki etmen ise; bildiğiniz gibi Maya takvimine göre kıyamet 21 Aralık 2012 tarihinde kopacaktı. Dünyada her yerin yok olacağı, sadece Şirince’nin ayakta kalıp buradaki insanların sağ kurtulacağı ifade edilmişti. Medyaya yansıyan bu olay köyün bir anda turist ile dolup taşmasına neden oldu.

Şirince Köyü Nerededir? Şirince’ye Nasıl Gidilir?

Toplu taşıma araçlarını kullanacaksanız Selçuk otogarı içerisinde her 10 dakikada bir Şirince’ye giden minibüslerin olduğunu görebilirsiniz. Akşam 20:00’da karşılıklı olarak sona eren seferler hakkındaki bilgileri güncel olarak otogar içerisinden alabilirsiniz. Şahsi araç ile ulaşım sağlamak istiyorsanız; İlk olarak İzmir’den yola çıkıp Kuşadası’na gitmeniz gerekmekte. Kuşadası’na çıkarken İzmir tabelalarına doğru yönelmenizi, buradan otobana girerek Selçuk yoluna giriş yapmaları gerekmektedir. Selçuk’tan çıkacağınız yolda 10 kilometrelik bir dağ yolu takip etmeniz gerekmektedir.

Şirince Köyü’nde Konaklama

Günübirlik bir tatil organizasyonu yapılmasından dolayı birçok kişi konaklamalı tatil yapmamaktadır. Bölgenin popüler olması ile beraber birçok yeni evli çift balayı planlaması yaparken Şirince’yi tercih olarak görmektedir. Konaklama konusunda birçok alternatifin olduğunu, isteyen kişilerin Şirince içerisinde bulunan pansiyonlarda kalabileceklerini, isteyen kişilerin ise Selçuk ya da İzmir içerisinde bulunan otellerde konaklayabileceklerini belirtebiliriz.  Konaklama ücretleri sayıldığı kadar ücretli olduğunu düşünmeyin.

Şirince’de Ne Yenir?

Şirince’nin yapı itibari ile bir köy statü içerisinde yer almasından dolayı yiyecek tercih seçeneği oldukça fazladır. Önünüze gelen 50 cm uzunluğundaki gözleme sizi gün içerisinde tok tutabilmeye yetmektedir. Sabah kahvaltısında güzel bir Ege kahvaltısı yapabilirsiniz. Dönüşte zeytin almayı kesinlikle unutmayınız.

Şirince Şarabı

Dünya’nın belki de en lezzetli şaraplarını üreten Şirince, uluslararası bir statüye sahip duruma gelmiş durumda. Her yıl sadece şarap almak için birçok kişi turistik gezi düzenlemekte. Köy içerisinde birçok şarap mahzenin yer aldığını görebilir, her birinden tadımlık ürünler deneyerek gezinizi zenginleştirebilirsiniz. Fiyatlar sanıldığı kadar pahalı olmadığını, gezi sonrasında birkaç şişe alarak hediyelik ürünler oluşturabilirsiniz.

Şirince’de Görülecek Yerler

Nesin Matematik Köyü

Edebiyatımızın önde gelen isimleri arasında yer alan Aziz Nesin’in Şirince’de oldukça güzel bir mirası bulunmaktadır. Oğlu Ali Nesin tarafından oluşturulan Nesin Matematik Köyü, Şirince merkezden 1 kilometre uzaklıkta bulunur. Burada yaz döneminde çocuklara ücret karşılığında matematik derslerinin verildiğini, güzel organizasyonlara sahip kamplar düzenlendiğini görüyoruz.

Hodri Meydan Kulesi

Zalimin aczini görmek ve göstermek için inşa edildiği belirtilen Hodri Meydan Kulesi, Şirince köyünün tam uç noktasında bulunuyor. Buraya yapılacak bir gezi sırasında oldukça lezzetli bir manzara sizleri karşılıyor.

St John Kilisesi

Köy içerisinde bugüne kadar ayakta kalmayı başaran 2 kiliseden birisi olarak gösterilen St John Kilisesi, köyün tam ortasında yer alıyor. Çok aksiyonlu bir yer olmadığını, sadece tarihi kaynaklara ilginiz varsa ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Şirince Hediyelik Eşya Çarşısı

Bölgeye yapılacak ziyaretler sırasında kesinlikle uğramadan ayrılmamanız gereken yerlerden birisi de Şirince Hediyelik Eşya Çarşısı, bir bölge içerisinde yan yana açılmış dükkanlardan oluşmakta. Burada yerel halkın ürettiği ürünlerden alabilir, bölgeye özgü birçok hediyelik eşya bulunmaktadır.

Şirince Şarap Evleri ve Mahzenleri

Şirince içerisinde bulunan tüm şarap üreticilerinin bulunduğu ortak bir Pazar alanı olduğunu söyleyebiliriz. Burada damak tadınıza uygun yüzlerce çeşit şarap bulabilir, dilediğinizi gönül rahatlığı ile satın alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın