İzmir Teleferik

İzmir’de boş zaman aktivitelerinin başında şüphesiz İzmir teleferik gezisi gelir.  Hem hafta sonu planlarınızda, hem de İzmir ziyaretlerinizde yapılacaklar listesine teleferik gezisini gönül rahatlığıyla ekleyebilirsiniz.

İzmir teleferik, ulaşımı oldukça kolay bir mekandır. Merkeze yakın bir konumda bulunur ve ulaşım konusunda farklı alternatiflere sahiptir. Buna rağmen teleferik, İzmir’de görmeden gitmemeniz gereken, yeterince eğlenebileceğiniz, keşifler yapabileceğiniz bir yerdir.

Teleferik Hangi Saatlerde Açık

İzmir teleferik Pazartesi hariç haftanın her günü açıktır. Kışın sabah 10:00’dan akşam 18:00’a kadar, yazın 22:30’a kadar hizmet vermektedir. Bilet alımları kapanıştan 45 dk-1 saat öncesinde kapanır. Yola bunu göz önünde bulundurarak çıkmanız yararınıza olacaktır. Yılın bazı aylarında yıllık bakıma girer. Bu aylar içinde hiçbir gün açık olmaz. Bunun takibini yapmak isterseniz İzmir Belediyesi’nin Teleferik sayfasına göz atabilirsiniz.

Teleferik Giriş Ücreti

Teleferikten tepeye çıkış ve iniş için belirlenen ücret 8 TL’dir. Çıkış yaklaşık 3 dakika, iniş de aynı miktarda zaman almaktadır. Çıkıştan sonra mesire alanında dilediğiniz kadar vakit geçirip, manzaranın keyfini sürebilirsiniz. İnişiniz için bir süre limiti yoktur. Bunun yanında 5 yaş altı çocuklar için teleferikte ücret alınmamaktadır.

İzmir Teleferik
İzmir Teleferik

Teleferikte Neler Yapılabilir?

Dilerseniz teleferik mesire alanında piknik yapma imkanına sahipsiniz. Yalnız uyarmalıyım ki, dışarıdan yiyecek, mangal ve semaver getirilmesine izin yoktur. İhtiyacınız olan her şeyi temin edebileceğiniz satış alanları mevcuttur. Fiyatlar normal seviyededir. Mangal kiralayabilir, etinizi alıp mangalınızı yapabilir, çocuklarınızı oyun parkına bırakabilir, doğayla iç içe bir ortamda keyifli bir zaman geçirebilirsiniz.

İzmir Teleferik Nerede? Teleferiğe Nasıl Gidilir?

İzmir Teleferik ulaşım, İzmir’in her yerinden oldukça basittir. Teleferik, İzmir’in Balçova ilçesi sınırları içinde yer alır. Balçova ilçesi, İzmir’in merkez ilçelerinden biridir. Bu yüzden İzmir’in merkezi ilçelerinin birçoğundan Balçova’ya rahat bir şekilde gitmeniz mümkündür.  Teleferik Balçova’da, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin karşısındadır. Teleferiğe yakın bir noktada bulunan İzmir Metro’nun son durağı Fahrettin Altay’dan ESHOT (belediye otobüsleri) ve dolmuşlarla kısa bir sürede teleferiğe ulaşabilirsiniz. Metro yerine ESHOT’la gelmeyi tercih ederseniz, teleferik durağından geçen otobüs numaraları ve isimleri sayfanın sonundaki listededir.

Teleferik Manzarası
Teleferik Manzarası

Konaktan teleferiğe nasıl gidilir?; Konak metro istasyonundan Fahrettin Altay yönüne gidilir. Son durak olan F.Altay’da inilir ve 320, 82, 167 veya diğer uygun ESHOT’lardan birine binilir, Teleferik durağında inilir. Ayrıca dolmuşla gitmek isteyenler için birçok seçenek de mevcuttur.

Bornova’dan teleferiğe nasıl gidilir?; yine metroyla Bornova metro istasyonundan F.Altay yönüne binilir ve son durakta inilir. Uygun ESHOT numaralarından birine ya da dolmuşa binilir, teleferik durağında inilir.

Karşıyaka’dan teleferiğe nasıl gidilir?; iskeleden, Üçkuyular vapuruna binilir. Üçkuyular, Balçova’nın denize kıyısındaki iskeledir. Buradan 460, 480 veya diğer uygun ESHOT’lardan birine binilir, teleferik durağında inilir. Yine dolmuşla gitme seçeneği de mevcuttur. Karşıyaka’dan Konak vapuruna binip metro güzergahını da kullanabilirsiniz. İZBAN’la ulaşım da metro aktarmasıyla mevcuttur fakat çok uzun süreceği için tavsiye etmem.

Buca’dan teleferiğe nasıl gidilir?; Tınaztepe kampüsünden çıkan ve Menderes caddesi üzerinden F.Altay’a giden 671 numaralı ESHOT, teleferik durağından geçmektedir. Sadece bu otobüse binerek teleferiğe ulaşabilirsiniz. Bunun dışında Şirinyer’den (ya da Buca’daki herhangi bir İZBAN istasyonundan) Aliağa-Menderes yönüne binerek Hilal ya da Halkapınar’da metro aktarmasıyla F.Altay’a, buradan da uygun ESHOT ya da dolmuşla teleferiğe ulaşılabilir.

Teleferik’ten Geçen Otobüsler

Eshot 169 – BALÇOVA – HALKAPINAR METRO
Eshot 180 – BALÇOVA – KONAK
Eshot 209 – ZEYTİNALANI – KONAK
Eshot 269 – BALÇOVA – HALKAPINAR METRO
Eshot 305 – 2. İNÖNÜ MAH. – KONAK
Eshot 311 – İNCİRALTI – KONAK
Eshot 320 – BADEMLER – FAHRETTİN ALTAY
Eshot 369 – BALÇOVA – KONAK
Eshot 460 – ÜÇKUYULAR İSKELE – NARLIDERE
Eshot 480 – ÜÇKUYULAR İSKELE – İNCİRALTI
Eshot 5 – FAHRETTİN ALTAY – NARLIDERE
Eshot 510 – GAZİEMİR – NARLIDERE
Eshot 554 – HALKAPINAR METRO – NARLIDERE
Eshot 6 – ARIKENT – F.ALTAY AKTARMA
Eshot 607 – AYAKKABICILAR SİTESİ – BALÇOVA
Eshot 7 – SAHİLEVLERİ – KONAK
Eshot 725 – F.ALTAY – URLA
Eshot 730 – F.ALTAY – SEFERİHİSAR
Eshot 735 – F.ALTAY – BALIKLIOVA
Eshot 736 – FAHRETTİN ALTAY – İ.Y.T.E.
Eshot 8 – GÜZELBAHÇE – HALKAPINAR METRO
Eshot 82 – FAHRETTİN ALTAY – SİTELER
Eshot 969 – BALÇOVA – F.ALTAY AKTARMA
Eshot 971 – NARBEL – F.ALTAY AKTARMA

1 YORUM

  1. Gidiş güzergahını çok net anlatmışsınız. Bir de fiyatlarınızın ve verdiğiniz bilgilerin güncel olması işimize yaradı teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın