İzmir’in güney kesiminde yer alan Tire ilçesi, şehir merkezinin 97 kilometre mesafe uzaklığındadır. Yaklaşık 85 bin yerli nüfusu bulunan Tire, tarihi değerleri bünyesinde barındıran nadir ilçelerden biridir. Geçmişten gelen ismi ise Yeşil Tire’dir. Yeşil olarak sınıflandırılmasının ana sebebi ise, bazı yerlerin doğallığını kaybetmeden yeşillik dokusunu korumasıdır. Günümüzde hala yemyeşil olarak görebileceğiniz nadir ilçeler arasında sayabiliriz. Tire isminin anlamı ise İngilizce’de üç anlamına gelen three kelimesinden gelmektedir. Üç farklı kavimin bir araya gelerek yer ettiği Tire’ye o dönemde “three” denilmekteydi. Günümüze gelene kadar ise Tire ismini aldı. Diğer bir adı ise Tyrannos olarak bilinir.

Tire’nin öne çıkan meşhur yiyeceği tahmin edeceğiniz gibi köftesidir. Ağızda dağılan mükemmel tat sunan köftesi, Tire’yi ziyaret edenler tarafından mutlaka denenmesi gerekir. Her ne kadar köftesi ile nam salmış olsa da Tire’nin kendine özgü keşkek ve ot yemekleri de ünlüdür. Başka yerde duymayacağınız ya da tatmayacağınız sarmaşık ya da ot kavurması yemekleri ilginizi çekebilir.

Tire Köftesi

Tire Rehberi

Tire’ye neden gidilir? Tire’de ne yapılır? Gibi sorular arasında kalıyorsanız kafanızdaki soru işaretlerini giderecek çok fazla yer olduğunu söyleyebiliriz. Güzel bir kahvaltı ve huzur bulacağınız yer olan Derekahve, görmeniz ve gitmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Yapısı da oldukça dikkat çeken Derekahve, kafa dinlemek için fazlasıyla güzel bir yer. Doğal kaynakları ve mütevazi cafeleri içinizi ferahlatacaktır.

Tire Gezilecek Yerler

Tire’de tarihi müze ve hanlar bulunmaktadır. Tire’yi ziyaret ederken müzesini de görmeniz gerekir. Birkaç saatinizi müzeler için ayırabilir, tarihi han ve hamamları ziyaret edebilirsiniz. Bazı hamamların hala aktif olarak işletildiğini de belirtelim. Eğer hamam kültürünüz varsa Tire’de hamama girmek isteyebilirsiniz.

Tire’ye gidip ne alınır diye düşünüyorsanız yiyecek olarak mutlaka meşhur otlarını ve peynirini almak isteyebilirsiniz. Salı günleri merkezde kurulan pazarda bulabileceğiniz hediyelik eşyalar da ilginizi çekebilir. İğneli oya, keçe gibi özel eşyalar, Tire’nin sembolleşmiş değerlerinden sayılır.

Tire’ye Nasıl Gidilir?

Tire’ye karayolu ve demiryolu ile gitmek mümkün. İzmir merkezinde bulunan herhangi bir tren garına uğrayarak Tire bileti alıp Tire’ye gidebilirsiniz. Tire’ye gidecek olanlar için en tavsiye edilir yolculuk seçeneğidir. İkinci bir seçenek ise otobüs yolculuğudur. Otogardan Tire otobüsleri kalkmaktadır.

Bir Cevap Yazın