Torbalı, İzmir merkezine 52 kilometre uzaklıkta bulunan, sanayi gelişimi hızlı şekilde ilerleyen ilçelerden biridir. Antik çağda da yerleşim yeri olan Torbalı, günümüzde Metropolis kalıntıları içermektedir. Torbalı’nın gelişim süreci ise aktif olarak devam etmektedir. Son yıllarda şehirleşme anlamında büyük aşama kaydeden Torbalı’nın nüfusu hızla artmaktadır. Şehir merkezinden ve şehir dışından fazlaca göç aldığı verilere yansımaktadır.

Torbalı Şehir Rehberi

Torbalı’yı ziyaret ettiğinizde bölgede bulunan Metrolopis Antik Kenti en fazla ilginizi çeken tarihi yer olacaktır. İzmir ve çevresinde bulunan Agora, Efes gibi antik kentlerin yanında Metropolis çok daha az duyulmuş olmasına rağmen çok sayıda ziyaretçi almaktadır. Merkeze yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta olduğunu belirtelim. Torbalı’nın en yüksek yeri 781 metre ile Keçikalesi Dağı olarak bilinir.

Torbalı’da çok fazla iş imkanı bulunmaktadır. Sanayi gelişimi ile birlikte daha çok kişi istihdam edilmektedir. Aynı zamanda verimli araziler, tarım konusunda da bölgenin ciddi bir gelir kaynağıdır.

Görülmesi gereken yerler arasında Akropol, Stoa yapılar, Gymnasium ve Abdulhamit’in evini de eklemek gerekir.

Torbalı’ya Nasıl Gidilir?

Torbalı’ya tren, İzban, otobüs veya dolmuş gibi farklı ulaşım alternatiflerini kullanarak gidebilirsiniz. İzban kullanacak yolcular, İzban hattının yer aldığı duraklara ulaşım sağlayıp İzban’ı kullanabilir. Dilerseniz Basmane, Gaziemir, Nergis gibi tren istasyonlarından tren bileti alarak da Torbalı’ya gidebilirsiniz. Diğer bir yol ise Gaziemir Semt Garajı’ndan veya Gaziemir Tansaş önündeki dolmuş durağından Torbalı’ya gidebilirsiniz.

Balçova’dan Torbalı’ya Nasıl Gidilir?

Balçovadan 510 Numaralı Eshot belediye otobüsüne binerek Gaziemir’e geçilir. Daha sonra İzban ile devam etmek isterseniz İzban’a, dolmuş ile devam etmek isterseniz Gaziemir’den Torbalı dolmuşlarına binerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konak’tan Torbalı’ya Nasıl Gidilir?

Konak’tan Torbalı’ya gitmek için öncelikli olarak metroyu kullanarak Halkapınar durağına gidin. Ardından İzban’a geçiş yaparak Cumaovası yönüne giden İzban’a binin. İzban, Torbalı’ya ulaşım sağlamaktadır. (Bornova’dan Torbalı’ya gidecek yolcular da aynı yolu izleyebilir.)

Bir Cevap Yazın